kuczowic.eu

PODZIEMNE WĘDRÓWKI



Górnictwo w Sopron

Czy wiecie, że przez kilka wieków w epoce średniowiecza na Węgrzech miało miejsce 30-35% światowego wydobycia złota? Węgry były wówczas liczącym się ośrodkiem górniczym. Choć z górnictwa węgierskiego pozostało już niewiele, to nadal w całym kraju można znaleźć pamiątki dawnej świetności tej branży. My znaleźliśmy niezwykle interesujące ślady górnictwa węglowego w Sopron. Właśnie tutaj, w Górach Sporońskich (Soproni-Hegyseg), przez 200 lat znajdował się największy ośrodek górnictwa węglowego w kraju. Według legendy, w 1753 r. pasterz ze wsi Bánfalva znalazł „palące się kamienie”, czyli węgiel.

Brennbergbánya

W 1789 r. we wsi Brennbergbánya założono kopalnię, która działała do 1952 r. Tutejsza kopalnia była najgłębsza na Węgrzech. W budynku maszyny wyciągowej znajduje się niewielkie muzeum górnictwa (Bányászati Emlékház). Pokonaliśmy sporo kilometrów krętą górską drogą, wąską i niebezpieczną w czasie ulewy, która nam towarzyszyła, by odnaleźć to muzeum. Po kilkakrotnym wpadaniu w ślepe odnogi drogi, z pomocą mieszkańców wsi udało nam się trafić do schowanego wśród zabudowań i drzew białego budynku. Jeszcze tylko kilkadziesiąt metrów brnięcia przez wysoką, mokrą trawę i już możemy przeczytać informację, że „muzeum nieczynne z powodów technicznych”.



Görbehalom

Nie lepiej było w sąsiedniej wsi Görbehalom. Tu co prawda bez trudu znaleźliśmy „Magán bányámúzeum” (czyli „Prywatne Muzeum Górnictwa”) na rozwidleniu dróg w dolnej części wsi, ale na bramie muzeum przeczytaliśmy, że muzeum zamknęło swe podwoje po sezonie … wczoraj. Przez ogrodzenie można było zobaczyć, że na muzeum składają się imitacje górniczych obiektów.



Centralne Muzeum Górnictwa

Nasze poszukiwania górnictwa w tym zakątku Węgier zostały jednak uwieńczone sukcesem. W samym sercu Sopron, tuż obok rynku (Fö ter), w szeregu kamienic stoi pałac rodziny Esterházy. Z niebieską fasadą, ozdobnym portalem, wewnętrznym dziedzińcem z podcieniami, budynek sam w sobie jest interesujący. W pałacu zaś znajduje się Centralne Muzeum Górnictwa (Központi Bányászati Múzeum Sopron).



Na piętrze

Eksponaty muzeum są zróżnicowane, od wystawy minerałów, poprzez kolekcję wyrobów artystycznych o tematyce górniczej, narzędzia i elementy wyposażenia górników, po zdjęcia i dokumenty. Wszystko to w eleganckich, „niekopalnianych” wnętrzach pierwszego piętra pałacu. Wyroby artystyczne mają raczej charakter ciekawostek, jak wielopoziomowe „kopalnie” w butelkach (dotychczas widywałem tylko żaglowce w butelkach). Dla mnie niezwykle interesująca była kolekcja górniczych narzędzi z XIX w., które wcześniej znałem tylko z ilustracji lub opisów.


Na parterze

Na parterze budynku znajdziemy dwie kolejne kolekcje. W pomieszczeniach po północnej stronie zrekonstruowano wyrobiska górnicze z różnych okresów historycznych. Zmieszczono tu nawet niewielki kompleks ścianowy. W salce po przeciwnej stronie dziedzińca można zabawić się ruchomymi modelami urządzeń górniczych z różnych wieków. Wystarczy wcisnąć przycisk i rusza koło napędowe, zjeżdża w dół pojemnik na węgiel, suwnica unosi ładunek, a kombajn ścianowy wędruje wzdłuż ściany. Na koniec jeszcze atrakcja dla maluchów – zjazd zjeżdżalnią do piwnicy, gdzie rozwieszone czarne kotary mają imitować ciemną kopalnię.




Podsumowanie

Wartość muzeum będzie niewątpliwie zależeć od stopnia zainteresowania górnictwem, ale myślę, że każdy turysta znajdzie tu coś godnego uwagi.

Węgry Górnictwo w Sopron. Chodnik kopalni z wozami
Węgry Górnictwo w Sopron. Pamiątkowe zdjęcie absolwentów szkoły górniczej
Węgry Górnictwo w Sopron. Kompleks ścianowy.

Zobacz również

Węgry (Fertorakos), Austria (St. Margereten) - kamieniołomy - opis i opinie

Dwa kamieniołomy

czytaj więcej...
Zabrze - Muzeum Górnictwa Węglowego - Sztolnia Królowa Luiza - opis i opinie

Sztolnia Królowa Luiza

czytaj więcej...