kuczowic.eu

SZLAK CZARNY


SEGIECKI



Szlak Segiecki

O szlaku

Niedługi szlak, długości 12,4 km o urozmaiconym, atrakcyjnym przebiegu. Na trasie dużo przyrody i dużo historii, w szczególności historii górnictwa rejonu tarnogórskiego. Szlak łączy atrakcje krajoznawcze z wędrówką przez las i odpoczynkiem nad jeziorem. W połowie drogi przechodzi przez centrum Tarnowskich Gór, co daje możliwość urządzenia przerwy obiadowej. Ponieważ szlak zaczyna się i kończy w pewnej odległości od miast, wycieczkę warto przedłużyć wykorzystując inne szlaki (Szlak Powstańców Śląskich, Szlak Stulecia Turystyki). Istnieje też jednak możliwość dojazdu komunikacją miejską w pobliże końcowych punktów szlaku.

Rezerwat Segiet

Szlak rozpoczyna się w rezerwacie, który jest ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców Bytomia i okolic. Potężny kamieniołom, pozostałości górnictwa rud i bukowy las dają moc atrakcji już na starcie wędrówki.



Hałda popłuczkowa

Najpiękniejsza hałda Górnego Śląska. Warto nadłożyć kilkaset metrów, by podziwiać panoramę Tarnowskich Gór ze szczytu pomarańczowej hałdy.


Kopalnia srebra

Zabytkowa kopalnia srebra leży również kilkaset metrów od szlaku, więc decyzja o jej zwiedzeniu musi uwzględniać czas, którym dysponujemy.


Domy gwareckie

Podążamy drogą, którą szli do pracy dawni gwarkowie. Zobaczymy kilka starych domów, w których mieszkali.


Kościół pw. św. Piotra i Pawła

Szlak kluczy ulicami miasta, by poznać najciekawsze zabytki Tarnowskich Gór. Wieżę kościoła św. Piotra i Pawła widać było już dużo wcześniej ze szlaku.


Rynek

Tarnogórski Rynek to żywa historia górnictwa, które rozpoczęło się tu już pod koniec XV w. Kamienice podcieniowe, Dom Sedlaczka, kościół ewangelicki, ratusz, to tylko niektóre obiekty warte chwili uwagi.


Wille przemysłowców

Rejon położony między starym miastem i dworcem upodobali sobie tarnogórscy przemysłowcy z 2. połowy XIX w. Pozostały po nich piękne wille.


Dworzec kolejowy

Od kiedy w połowie XIX w. do Tarnowskich Gór zawitała kolej, rozwój miasta przyspieszył. W mieście powstał największy węzeł kolejowy Górnego Śląska. Tutejszy dworzec kolejowy jest jednym z najładniejszych śląskich dworców.


Koszary

Tarnowskie Góry upodobali sobie wojskowi. Koszary zbudowano tu w dwóch miejscach. Przechodzimy obok solidnego kasyna oficerskiego stanowiącego pamiątkę po pułku piechoty.


Na wsi

Wychodzimy poza zabudowę miejską, by odetchnąć przestrzenią pól w Puferkach. Choć historia tej dawnej wsi wiąże się również z przemysłem.


Leśna wędrówka

Ostatni odcinek szlaku wiedzie przez sosnowy las. Tu możemy zapomnieć o historii i wsłuchać się w odgłosy przyrody.


Zalew Pniowiec

Wędrówkę kończymy przy malowniczych stawach położonych wśród lasu. Można usiąść nad wodą, albo powędrować dalej, już innym szlakiem.


Szlak pieszy czarny Nakielski


Przewodnik po szlaku

Pobierz (kliknij na szlak)

pobierz przewodnik
Szlak Segiecki
Szlak Segiecki
Szlak Segiecki
Szlak Segiecki
Szlak Segiecki
Szlak Segiecki