kuczowic.eu

PARKI LINOWE

OSTRAVICE (CZECHY)


Położenie

Na stoku Lysej Hory, najwyższego szczytu Beskidu Śląsko-Morawskiego, w lesie, znajdziemy Lanové Bludiště Opičárna, czyli Linowy labirynt "Małpiarnia". Znajdujemy się w powiecie Frydek Mistek. Z tego głównego miasta regionu udajemy się drogą 56 w stronę widocznych Beskidów. Celem jest miejscowość Ostravice. Mijamy większą część wsi, kościół, by na skrzyżowaniu tuż obok przejazdu kolejowego skręcić w lewo, właśnie przez przejazd. Dalej prowadzi nas asfaltowa, kręta droga przez las, coraz wyżej i wyżej, aż do najwyższego punktu, dokąd można dojechać samochodem. Tu znajduje się kilka placów, na których można zaparkować. Jeśli jest letni weekend, wszystkie parkingi są prawdopodobnie zajęte, trzeba wykazać się cierpliwością lub pomysłowością, by znaleźć wolne miejsce. Gdy pokonamy tę pierwszą przeszkodę, wśród drzew zauważymy budowle parku linowego.

Trasy

Podstawową trasa parku jest Lanové Bludiště , czyli Trasa Šimpanz. Jest to linowy labirynt wśród drzew. Składa się aż z 46 przeszkód, które można przechodzić w dowolnej kolejności i dowolną ilość razy. Każda przeszkoda oznaczona jest kolorem oznaczającym poziom trudności. Trudne trasy oznaczone są na czerwono i czarno, przy czym poziom trudności jest umowny i nie każda czarna przeszkoda stanowi naprawdę dużą trudność. Można powiedzieć, że stopień trudności przeszkód labiryntu jest umiarkowany. Dla naprawdę zmęczonych jest ławeczka, która stanowi najłatwiejszą przeszkodę trasy - po prostu można na niej usiąść, by złapać oddech. Możliwość wyboru przeszkód powoduje, że trasa szympans nadaje się dla każdego wspinacza, niezależnie od stopnia zaawansowania.

Dla wymagających

Poza linowym labiryntem można wybrać się na Trasę Makak. Jej specyfiką jest oryginalność przeszkód. To taka trasa zabawowa, co nie oznacza, że bardzo łatwa. Dla zaawansowanych park proponuje Trasę King Kong. Trasa jest zbudowana wysoko pod koronami drzew, a 18 czekających na nas przeszkód nie pozwoli na odpoczynek. Uzupełnieniem tych podstawowych tras są trasa tandemowa oraz Funtastická čtyřka - balíček čtyř atrakcí, czyli paczka czterech atrakcji wspinaczkowych. Jest też oczywiście trasa dziecięca (Trasa Lemur). Trzeba przyznać, że oferta parku jest bogata i można tu spędzić sporo czasu.

Asekuracja

W parku stosowany jest francuski system asekuracji CLiC-iT. Jest to system z podwyższonym bezpieczeństwem. Karabinki mają ruchomą blokadę, która kliknięciem oznajmia, że jesteśmy zabezpieczeni. Nie powiem, bym był fanem tego rodzaju asekuracji. Założenie takiego karabinka wymaga pewnej wprawy, ale co gorsza, karabinki mają tendencję do zacinania się. Akurat częstotliwość zacinania się ich w parku w Ostravicy jest niewielka, ale bywają momenty, że trzeba nieco namęczyć się z wypięciem karabinka. Dodatkowym mankamentem systemu są dość krótkie lonże. Zdarza się, że trzeba kilka razy przepinać się do kolejnych lin wokół drzewa, by sięgnąć do właściwej liny. Przed wyjściem na trasę przechodzimy szkolenie i za pierwszym razem trzeba faktycznie trochę poćwiczyć, by uporać się z karabinkami.

Infrastruktura i www

Park nie posiada niestety własnej infrastruktury towarzyszącej, a że jesteśmy z dala od cywilizacji, trzeba sobie radzić w inny sposób, ewentualnie zajść do leżącego nieopodal (350 m) pensjonatu Słoneczko.
Wszystkie ważne informacje o parku znajdziemy na jego stronie internetowej. Strona jest kompletna, z informacjami o położeniu, czasie otwarcia, cenach i podstawowych parametrach dostępnych tras.


Podsumowanie

Park położony jest w dość gęstym, świerkowym lesie. Drzewa są tu dorodne, strzeliste, jest stosunkowo ciemno. Wysokości przeszkód są bardzo zmienne, bo las rośnie na względnie stromym stoku, więc nie zmieniając poziomu zmieniamy wysokość ponad ziemią. Główną zaletą parku linowego w Ostravicy jest duża różnorodność możliwości wspinania. Można tu przyjeżdżać wielokrotnie po nowe wyzwania.

Park Linowy Lanové Bludiště Opičárna w Ostravice. Most birmański zawężony
Park Linowy Lanové Bludiště Opičárna w Ostravice. Kładka
Park Linowy Lanové Bludiště Opičárna w Ostravice. Strzemiona

W pobliżu

Park Linowy Hefstyn Tyn nad Bečvou (Czechy) - opis i opinie

Tyn nad Bečvou (Czechy)

czytaj więcej...