kuczowic.eu

KAJAKIEM Z GÓRNEGO ŚLĄSKASztoła (Bukowno)

Rzeka w zachodniej Małopolsce. Niezbyt znana polskim kajakarzom. Jednocześnie atrakcyjna, bo kręta i głęboka, co zapobiega problemom w okresie suszy. Zaczyna się w lesie w okolicy Bukowna i w większej części płynie przez teren tego miasta. Po ok. 13 km wpada do Białej Przemszy w Sławkowie, jako jej lewy dopływ. Rzeka płynie w znakomitej części przez województwo małopolskie, ale jej ujście znajduje się na terenie województwa śląskiego.

Godzina relaksu

Jako szlak kajakowy, Sztoła jest trudną rzeką. Na większym jej odcinku spływ Sztołą ma charakter kajakarstwa zwałkowego. Łatwo dostępny jest jedynie krótki odcinek w centrum Bukowna. Miasto oczyściło 3 km rzeki, pozbawiając ją niemal wszystkich przeszkód. Dzięki temu powstał krótki, ale ciekawy szlak kajakowy o niewielkich trudnościach. Na tym odcinku tutejszy MOSiR organizuje spływy. W letnie weekendy można wypożyczyć kajak w rejonie zalewu "Leśny Dwór" i spłynąć owe 3 km, co powinno zająć około godziny.W leśnym wąwozie

Rzeka płynie przez Bukowno zalesionym wąwozem, stale meandrując. Jest wąska, jej szerokość nie przekracza 3 m, a często jest węższa. Nieliczne przeszkody na wodzie są świetnie oznaczone, a strzałki wskazują, z której strony należy ominąć przeszkodę.


Nurt rzeki jest dość silny i trzeba zachować czujność, by nie dać się znieść do brzegu. To jedyna trudność, a jednocześnie atrakcja spływu. Po drodze mijamy m.in. piaszczyste skarpy, które nadają się na krótki odpoczynek. Postoju nie można jednak przedłużać, bo musimy oddać kajak w wyznaczonym czasie.


Dalej tylko dla wybranych

Koniec spływu jest bardzo dobrze oznaczony, więc nie da się go minąć. Tym bardziej, że dalej rzeka jest zatarasowana przez drzewa. W dalszą drogę płyną jedynie doświadczeni kajakarze na jedynkach. Czeka ich naprawdę trudna i uciążliwa przeprawa.

Kajakiem na rzece Sztoła .
Kajakiem na rzece Sztoła .
Kajakiem na rzece Sztoła.

Zobacz również

Odra, Racibórz - Dziergowice - kajaki - opis, zdjęcia i opinie

Odra - Racibórz

czytaj więcej...
Ruda, Rybnik - Rudy - kajaki - opis, zdjęcia i opinie

Ruda - Rybnik

czytaj więcej...