kuczowic.eu

DROGAMI I ŚCIEŻKAMI AUSTRII

Sześciopalczasta Madonna - Maria Laach am Jauerling


Krzyż z Melk

Za najcenniejszy obiekt opactwa w Melk uważany jest tzw. Krzyż z Melk (Melker Kreuz). To relikwia świętego krzyża, pochodząca ponoć ze skarbu węgierskiego króla Stefana, którą podarowano opactwu w Melk w 1045 r. Cenny krzyż kusił złodziei. Po raz pierwszy skradł go jeden z zakonników w XII w. Krzyż trafił wówczas do Wiednia, ale po jakimś czasie udało się go odzyskać. Po raz kolejny krzyż, wraz z innymi przedmiotami z zakonnego skarbca, ukradł pewien mieszkaniec Emmersdorfu. Było to w 1362 r. Złodziej został zdemaskowany i stracony. Krzyż znaleziono wówczas w ukrytej w górach Jauerling wsi Maria Laach. Znaleziono go ... za ołtarzem tutejszego kościoła.

Maria Laach am Jauerling

Niewielka miejscowość Maria Laach położona jest wysoko ponad doliną Dunaju (ok. 600 m n.p.m.) na stoku góry Jauerling, najwyższego szczytu krainy Wachau. To siedziba gminy targowej, z placem pełniącym rolę rynku, kilkoma restauracjami i ok. 900 mieszkańcami. Jedynym obiektem wartym zobaczenia jest tutejszy kościół pw. Nawiedzenia NMP, ale będąc w pobliżu warto właśnie dla tego kościoła przyjechać.

Gotyk

Dość niepozorny z zewnątrz kościół jest oryginalną budowlą gotycką. W obecnym kształcie powstał w XV w., a jego starsze części, w tym prezbiterium, w XIV w. Tylko wieża pochodzi z początku XVI w. Stromy dach nad jednonawową budowlą, uskokowe przypory, trójlistne i czterolistne maswerki w oknach, to typowe gotyckie formy.

Dwie Madonny

Kościół od wieków był kościołem pielgrzymkowym. Pielgrzymki nasiliły się z początkiem XVII w., kiedy to nastąpiło tu cudowne ozdrowienie niewidomego dziecka. Celem pielgrzymek był obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem znajdujący się w bocznym ołtarzu. Od wizerunku tej Madonny kościół zwany jest kościołem Matki Bożej Sześciu Palców (Unserer Lieben Frau sechs Finger). A to dlatego, że prawa dłoń Marii, w której trzyma ona różaniec, ma 6 palców. Maria trzyma na kolanach małego Jezusa. Wokół nich tłoczy się gromada aniołów, które modlą się i grają na instrumentach. W dolnej części stoją świeccy i duchowni mieszkańcy.

Druga z Madonn umieszczona została w głównym ołtarzu. To gotycki poliptyk, jeden z nielicznych zachowanych w Austrii. Maria przedstawiona jako Królowa, siedzi na tronie w otoczeniu aniołów i trzyma na kolanach Dzieciątko. Na bocznych skrzydłach przedstawiono 4 sceny z życia Matki Bożej: Zwiastowanie, Nawiedzenie, Narodzenie, Adoracja Trzech Króli. W zależności od układu skrzydeł ołtarza można zobaczyć też sceny z życia Chrystusa i inne sceny z życia Marii.

Jan Jerzy III

Charakterystycznym elementem wyposażenia kościoła jest renesansowy sarkofag rycerza z XVII w. Spoczywa tu Johannes Georg II von Kuefstein. Ciekawe, że sarkofag pochodzi z czasów, kiedy kościół był w rękach protestantów. Ten renesansowy pomnik przedstawia klęczącego rycerza w pełnej zbroi, niemal naturalnej wielkości. Na podstawie przedstawiono liczne zdobycze wojenne (broń, namiot turecki itp.). Jest też oczywiście herb rodowy. W kościele można też odnaleźć epitafium jego żony Anny. Syn Jerzego, Hans Ludwig był jedną z ważniejszych osobistości ówczesnej Austrii. W 1627 r. nawrócił się na wiarę katolicką.

Skarby gotyckie i nie tylko

Choć kościół jest niewielki, znajdziemy w nim jeszcze liczne skarby sztuki. Późnogotycka, kamienna ambona z ok. 1500 r., późnogotycka chrzcielnica, organy z XIX w., boczny ołtarz św. Franciszka Ksawerego z obrazem Zwiastowania w szczycie, również z XIX w, figurka św. Floriana na słupie z XVIII w., liczne epitafia. Ta oddalona od turystycznych szlaków świątynia jest prawdziwym rarytasem dla zainteresowanych sztuką sakralną.

Dolna Austria Sanktuarium maryjne Maria Laach
Dolna Austria Sanktuarium maryjne Maria Laach
Dolna Austria Sanktuarium maryjne Maria Laach
Dolna Austria Sanktuarium maryjne Maria Laach
Dolna Austria Sanktuarium maryjne Maria Laach
Dolna Austria Sanktuarium maryjne Maria Laach

Co zwiedzić w Austrii? Inne atrakcje Austrii

Dolna Austria (Maria Taferl). Sanktuarium maryjne - opis i opinie

Maria Taferl

czytaj więcej...
Austria (Dolna Austria) opactwa nad Dunajem

Klasztory Doliny Wachau

czytaj więcej...
Austria (Dolna Austria) średniowieczne zamki nad Dunajem

Warownie Doliny Wachau

czytaj więcej...