kuczowic.eu

DROGAMI I ŚCIEŻKAMI AUSTRII

Maria Taferl - Sanktuarium maryjne nad Dunajem


Pasterz i burmistrz

Jest wiek XVII. Pasterz Tomasz Pachmann poszedł na wzgórze Taferlberg poszukać drewna na opał. Nadawał się na opał uschnięty dąb, ale kiedy Tomasz próbował go ściąć, siekiera osunęła się tylko po pniu i zraniła go poważnie w nogi. Wtedy pasterz zauważył, że po drugiej stronie dębu zawieszono krzyż. Zrozumiał swój błąd i zaczął się żarliwie modlić, co spowodowało, że rany zagoiły się. Kilka lat później burmistrz Schingal z Kleinkrumnußbaum cierpiał na silną depresję, miał nawet myśli samobójcze. Wtedy głos w nocy nakazał mu wziąć z domu figurkę Piety i zastąpić nią zgniły krzyż na dębie na Taferlbergu. Tak też burmistrz zrobił, co spowodowało jego wyzdrowienie.

Anioły i kościół

Opisane uzdrowienia nie były jedynymi cudownymi zjawiskami na Taferlbergu. Ludzie donosili też o gwiezdnych zjawiskach i procesjach aniołów na wzgórzu. Taka liczba symboli spowodowała, że na wzgórzu zbudowano kościół. W budowlę wkomponowano podobno dąb, który jednak spłonął w połowie XVIII w. Kościół budowano 60 lat, w międzyczasie zmieniali się architekci, a do czasu konsekracji świątyni zdążono już wymienić jej wyposażenie. Jednym z architektów był Jakob Prandtauer, budowniczy opactwa w Melk.

Sanktuarium

Już w XVII w. przy dębie odbywały się nabożeństwa. Po wybudowaniu kościoła, świątynia stała się miejscem masowych pielgrzymek. Podobno w 1760 r. odprawiono tu 1900 mszy. Wierni pielgrzymują do cudownej figury Matki Bożej Bolesnej, którą umieszczono w ołtarzu głównym. Sanktuarium Maria Taferl jest jednym z najważniejszych sanktuariów w Austrii, być może drugim po powszechnie znanym Mariazell w Styrii. W 1947 r. kościół uzyskał miano bazyliki mniejszej.

Kościół

Kościół ma formę barokową. Trójnawowy, na planie krzyża, wyróżnia się dwiema wieżami flankującym wejście główne. Wnętrze wygląda jak złocona szkatułka. Wypełniają je barokowe ołtarze (boczne ołtarze Świętej Rodziny i Ukrzyżowania), figury, obrazy. Na suficie piękne freski z obrazami z życia Maryi, z czasów powstania świątyni. Złocona ambona z baldachimem wzorowana jest na ambonie z katedry w Passau.

Organy

Z tyłu kościoła zobaczymy przepiękne organy. Nie jest to jednak oryginalny instrument z czasów budowy kościoła, który nie dotrwał do naszych czasów. Nowe organy powstały na początku XX w. Są otoczone gromadką aniołów, a w szczycie umieszczono ... zegar.

Wokół kościoła

Kościół jest elementem kompleksu zabudowań. Obok znajduje się budynek klasztoru oblatów, poniżej którego urządzono niewielki, tarasowy ogród. Z placu przed kościołem roztacza się piękny widok na dolinę Dunaju (odwrotnie, sanktuarium jest też dobrze widoczne znad Dunaju). Na placu często odbywają się religijne imprezy, a w okresie adwentu stoją tu kramy jarmarku bożonarodzeniowego. Z tyłu kościoła jest wejście do skarbca, w którym prezentowane są dary od pielgrzymów (niestety nie udało mi się tu dotrzeć, o istnieniu skarbca dowiedziałem się już po wizycie w sanktuarium).

Maria Taferl - informacje praktyczne

Maria Taferl to też miejscowość, siedziba gminy targowej. Sanktuarium jest położone na jej zachodnim krańcu. Miejscowość rozciąga się zasadniczo wzdłuż jednej, krętej ulicy, przy której zobaczymy sporo ciekawych budynków. A zobaczymy je z dużym prawdopodobieństwem, bo największy, najwygodniejszy parking znajduje się na przeciwnym, wschodnim krańcu miejscowości. Droga z parkingu do kościoła to ok. 600 m sympatycznego spaceru. Ponadto, są też mniejsze parkingi poniżej kościoła, przy stromej drodze z doliny Dunaju (od strony Marbach an der Donau). W okolicy kościoła znajduje się kilka hoteli i restauracji oraz liczne kramy z pamiątkami.

Mohnzalten

Będąc w Maria Taferl nie można przegapić okazji do zakupu mohnzalten, pysznych ciastek makowych, które w mojej opinii, właśnie tutaj są najlepsze.

Dolna Austria Sanktuarium maryjne Maria Taferl
Dolna Austria Sanktuarium maryjne Maria Taferl
Dolna Austria Sanktuarium maryjne Maria Taferl
Dolna Austria Sanktuarium maryjne Maria Taferl
Dolna Austria Sanktuarium maryjne Maria Taferl
Dolna Austria Sanktuarium maryjne Maria Taferl

Co zwiedzić w Austrii? Inne atrakcje Austrii

Dolna Austria (Sankt Polten). Lendhausviertel - opis i opinie

Regierungsviertel

czytaj więcej...
Austria (Dolna Austria) opactwa nad Dunajem

Klasztory Doliny Wachau

czytaj więcej...
Austria (Dolna Austria) średniowieczne zamki nad Dunajem

Warownie Doliny Wachau

czytaj więcej...