home

Na narty w Beskidy

Nowa Osada (Wisła)


Narty

Ośrodek narciarski "Ski Nowa Osada" położony jest w Wiśle, w dzielnicy o tej samej nazwie. Na rondzie za centrum Wisły skręcamy w lewo, w kierunku Szczyrku. Pierwsze mijane osiedle to Jonidło. Niedługo wjeżdżamy do dzielnicy Nowa Osada. Po lewej zobaczymy już trasy narciarskie ośrodka, ale musimy jechać jeszcze nieco dalej. W końcu tablice reklamowe kierują nas w lewo. Droga wiedzie stromo pod górę, aż znajdziemy się pośrodku zespołu parkingów. Jest ich tu naprawdę sporo, po lewej i prawej, w górze i w dole. Jeśli jednak nie znajdziemy miejsca dla siebie, musimy wrócić i stanąć na parkingach położonych niżej i zarazem nieco dalej od wyciągu. Ponadto większe grupy mogą zamówić dowóz firmowym busem.

Nowa Osada Nowa Osada
liczne parkingi znajdują się przy samym wyciągu kasa

W Ośrodku działają cztery wyciągi, zaczepowy, talerzykowy, orczykowy i kanapa. Naukę jazdy można tu stopniować. Dla maluchów przeznaczony jest wyciąg zaczepowy długości 60 m. Starsze dzieci i początkujący narciarze mogą wykorzystać wyciąg talerzykowy długości 150 m. Oba wyciągi położone są na skraju trasy głównej. Na sąsiednim stoku działa wyciąg orczykowy długości 250 m. To również wyciąg dla początkujących. Podstawowym wyciągiem jest 4-osobowa kanapa. Ośrodek nie podaje jego długości, myślę że ma ok. 900 m.

Nowa Osada Nowa Osada
wyciąg talerzykowy 150 m długości główny wyciąg ma ok. 900 m długości
Nowa Osada Nowa Osada
dolna i górna stacja wyciągu

Ośrodek podaje, że dysponuje 6 trasami, choć jest to ilość nieco naciągana. Trzy trasy prowadzą przy małych wyciągach. Ponadto jest prowadząca przez las nartostrada (1300 m długości)oraz główna trasa, prowadząca wzdłuż wyciągu. Wyciąg prowadzi mniej więcej środkiem trasy. Na mapie ośrodka, po lewej stronie wyciągu wytyczona jest trasa niebieska, po prawej od wyciągu trasa czerwona. W rzeczywistości jest to jedna trasa o długości ok. 900 m (na mapie ma 1000 m, ale to raczej wliczając zakręty).
Ze stoku mamy widok na rejon Zielonego Kopca. Widać stąd też dwa wyciągi w Wiśle Kopydło. Z nartostrady można zaś zobaczyć Czantorię.

Nowa Osada Nowa Osada
Wyciąg prowadzi środkiem trasy Z nartostrady można zobaczyć Czantorię

Główny stok jest łatwy (niebieski), choć z pewnymi trudnościami. Na stoku można naliczyć 5 progów, w tym 3 znaczniejsze. Pierwszy próg znajduje się na początku trasy, ostatni prowadzi do dolnej stacji wyciągu. Na kolejnych progach można się rozpędzić, by przejechać mniej lub bardziej wypłaszczone odcinki pośrednie. Po prawej stronie wyciągu progi są odrobinę bardziej strome, stąd zapewne pomysł, by trasę z tej strony oznaczyć jako czerwoną, czyli trudną:)
Nartostrada jest stosunkowo szeroka. Prowadzi zakosami przez las. Trasa jest łatwa, tylko miejscami można się na niej bardziej rozpędzić. Ostatni jej odcinek można pokonać na dwa sposoby. Pierwszym wariantem jest zjazd na wprost, dość stromą ścianką. Docieramy wówczas do dolnych stacji orczyka oraz małych wyciągów. Żeby wrócić do wyciągu kanapowego, trzeba podciągnąć się wyciągiem talerzykowym i z niego zjechać do dolnej stacji kanapy. Drugą opcją jest skręt, przed końcową ścianą w lewo, by dwoma zakosami dotrzeć do dolnej części głównej trasy.
Poza tymi podstawowymi trasami, mamy jeszcze do dyspozycji trzy krótkie łączniki, łączące nartostradę z główną trasą, więc można kombinować różne warianty zjazdu.
Poza nartostradą, wszystkie trasy są dwustronnie oświetlone. O przygotowaniu tras nie wypowiadam się, bo jeździłem tu już w wiosennych warunkach, więc trudno coś zrobić z mokrym śniegiem.

Nowa Osada Nowa Osada
Na stoku można naliczyć 5 progów Pierwszy próg znajduje się na początku trasy
Nowa Osada Nowa Osada
nartostrada jest szeroka tylko miejscami można się bardziej rozpędzić
Nowa Osada Nowa Osada
Dwa warianty zakończenia nartostrady Krótkie łączniki pozwalają urozmaicać zjazd

Gastronomia na stoku jest bardzo rozbudowana. Mamy do dyspozycji aż cztery bufety rozmieszczone wzdłuż stoku. Najbardziej rozbudowana jest oferta gastronomiczna przy górnej stacji wyciągu. Jest tu drewniany szałas i kilka punktów sprzedających fast food. Kolejny bar znajduje się w kompleksie obiektów w rejonie kasy. Oprócz tego zjeść można w jednym z dwóch barów rozmieszczonych przy stoku. Jeden znajduje się po prawej stronie, w zagłębieniu tuż za górnym progiem. Drugi spotkamy po lewej, tuż przed ostatnim progiem. Bar na szczycie oferuje oczywiście najlepsze widoki. Z kolei pozostałe mają tarasy, na których można usiąść w cieplejsze dni na ławach lub leżakach. Panoram pozbawiony jest oczywiście bar w rejonie kasy, ale tu, dla odmiany, jest najwięcej klientów. Osobiście odwiedziłem bar przy ostatnim progu i mogę go szczerze polecić, choćby za promienny uśmiech obsługującej mnie pani. Dla narciarzy preferujących własne kanapki przygotowano specjalnie ocieplane pomieszczenie ze stołami, w zespole obiektów obok kasy.

Nowa Osada Nowa Osada
Gastronomia na górze.. ...na dole...
Nowa Osada Nowa Osada
...przy pierwszym progu... ...przy ostatnim progu.

Do wyboru mamy karnety czasowe (2-4 godziny i dzienne) oraz karnety 10-przejazdowe. Dobrze działający czytnik pokazuje, ile czasu pozostało do końca ważności karnetu. Dojście do wyciągu płaskie, ograniczone barierkami na dużej długości, co skutecznie zapobiega wciskaniu się sprytnych narciarzy.
Strona internetowa ośrodka jest kompletna, na bieżąco aktualizowana, z dobrze działającymi kamerami. Infrastruktura ośrodka jest znacznie rozbudowana. Przy ośrodku jest wypożyczalnia sprzętu, instruktorzy, toalety, goprówka. Ciekawym rozwiązaniem jest automat, w którym można odebrać kaucję za oddawany skipass.

Nowa Osada Nowa Osada

Podsumowanie – stosunkowo duży (jak na lokalne warunki) ośrodek, z ciekawymi, w miarę zróżnicowanymi możliwościami zjazdów i licznymi wyciągami dla początkujących. Ogólnie trasy tutejsze są łatwe. Brawo za gastronomię, parkingi i całość infrastruktury.

Nowa Osada Nowa Osada