home

Na narty w Beskidy

Pasieki (Wisła)


Narty

Ośrodek narciarski "Pasieki" położony jest w Wiśle, w dzielnicy Kopydło. Z centrum Wisły to około 2 km, drogą do Istebnej. Z głównej drogi kieruje nas reklama Ośrodka. Skręcamy w prawo, lekko w górę, jadąc bardzo wąską drogą pomiędzy ogrodzeniami posesji. W wielu miejscach nie ma możliwości minięcia się z samochodem jadącym z naprzeciwka, trzeba uważać. Na koniec przejeżdżamy pod kamiennym wiaduktem linii kolejowej, skąd już blisko do stoku. Na parking prowadzą nas tablice informacyjne. Parking nie jest obszerny, w szczycie sezonu może być niejaki problem z parkowaniem.

Pasieki Pasieki
parking nie jest obszerny kasa

W Ośrodku działają dwa wyciągi talerzykowe. Główny ma 600 m długości i prowadzi mniej więcej pośrodku obszernej polany. Po lewej zobaczymy mały wyciąg o długości 170 m. Przy nim znajduje się trasa do nauki jazdy o 15% spadku. Poza tym jest tu jeszcze mały wyciąg zaczepowy do jazdy na sankach.

Pasieki Pasieki
główny wyciąg ma 600 m długości mały wyciąg o 170 m długości

Zasadniczy stok, długości 600 m, rozciąga się wzdłuż wyciągu. Ma 110 m przewyższenia. Trasa ma ok. 18% przeciętnego nachylenia. Stok jest łatwy, z jednym trudniejszym fragmentem. Górna część trasy jest bardzo łagodna. Mniej więcej pośrodku stoku (na wysokości kępki drzew) znajduje się ok. 100-metrowy próg. Za nim trasa znowu staje się bardzo łagodna. Stok jest bardzo szeroki. Rosnące na trasie dwie kępki drzew wyznaczają trzy możliwe warianty zjazdu. Im dalej zjedziemy na prawo, tym krótszy będzie środkowy próg. Ze stoku widoki na otoczenie doliny Malinki.

Pasieki Pasieki
Trasa z dołu górna część trasy jest bardzo łagodna
Pasieki Pasieki
pośrodku stoku znajduje się próg za nim trasa znowu jest bardzo łagodna
Pasieki Pasieki
kępki drzew wyznaczają trzy warianty zjazdu ze stoku widoki na otoczenie doliny Malinki

Przy dolnej stacji wyciągu znajduje się mały bufet oferujące napoje i dania typu fast food. Obiekt jest kameralny, ale bardzo przytulny. Miło posiedzieć tu przy palącym się kominku. Można też usiąść na ławach na zewnątrz bufetu.

Pasieki Pasieki
mały bufet przy dolnej stacji wyciągu obiekt jest kameralny, ale bardzo przytulny

Ośrodek nie dysponuje elektronicznymi skipasami. Karnety mają tu formę papierową. To determinuje ograniczone możliwości w zakresie oferty karnetów czasowych. Poza karnetami punktowymi na 10 przejazdów (dziurkowane przez osobę obsługującą wyciąg) można tu nabyć karnety czasowe na określone, pełne godziny zegarowe.
Strona internetowa ośrodka przeciętna. Przy ośrodku jest mała wypożyczalnia sprzętu, instruktor. Do toalety (o nader oryginalnym układzie) trzeba udać się ok. 100 m od wyciągów.

Pasieki Pasieki

Podsumowanie – mały ośrodek z łatwą trasą o ciekawej konfiguracji. Zaplecze nieco ograniczone, choć jest wszystko, co powinno być. Mało komfortowy dojazd i niewielki parking. Stok mógłby być dobrym miejscem na narty, ale naśnieżanie trasy jest niewystarczające, co bardzo skraca sezon narciarski. W czasie mojego pobytu, pod koniec lutego, na stoku były już resztki śniegu, co widać na zdjęciach. Przy dobrych warunkach śniegowych jazda tutejszymi trasami powinna być jednak bardzo przyjemna.

Pasieki Pasieki