home

Na narty w Beskidy

Siglany (Wisła)


Narty

Ośrodek narciarski "Ski Siglany" położony jest w Wiśle, na grzbiecie oddzielającym dolinę Dziechcinki od doliny Łabajowa. Mijając centrum Wisły trafiamy na rondo, z którego kierujemy się drogą na wprost prowadzącą na Kubalonkę i do Istebnej. Kilkaset metrów za rondem zobaczymy tablicę reklamową Ośrodka kierująca nas w prawo, przez mostek na rzece i dalej dość wąską asfaltową drogą pomiędzy gospodarstwami. Za osiedlem przejeżdżamy przez tory kolejowe (uwaga!) i już przed sobą widzimy obiekty ośrodka oraz stok narciarski. Po lewej duży parking. Miejsca postojowe znajdują się też wyżej przy samym wyciągu. Z zaparkowaniem nie powinno być problemu.

Siglany Siglany
z zaparkowaniem nie powinno być problemu i już przed sobą widzimy obiekty ośrodka oraz stok

W Ośrodku działają dwa wyciągi talerzykowe. Główny ma 500 m długości i prowadzi po lewej stronie stoku. Jego walorami są duża przepustowość (talerzyki są gęsto) i wygodne talerzyki - sztywne, nie wymagające zwyczajowych manewrów z łapaniem i zaczepianiem się. Na polanie po prawej stronie funkcjonuje mały wyciąg o 250 m długości. Obok niego trasa dla początkującym o niewielkim nachyleniu.

Siglany Siglany
główny wyciąg ma 500 m długości mały wyciąg o 250 m długości

Zasadniczy stok, długości 500 m, rozciąga się wzdłuż wyciągu. Ma 93 m przewyższenia. Trasa ma ok. 19% przeciętnego nachylenia. Stok jest bardzo łatwy, relaksacyjny. Po zejściu z wyciągu znajdujemy się na wygodnej platformie, gdzie rozstawiono nawet kilka leżaków. Możemy stąd podziwiać panoramę doliny Malinki zamkniętą szczytami Malinowa i Malinowskiej Skały. Stok na początku jest nieco mocniej nachylony, co pozwala się rozpędzić i z każdym metrem łagodnieje. W połowie długości jest już bardzo łagodnie nachylony. Kolorowe siatki zabezpieczają nas przed wjechaniem w narciarzy ustawiających się pod wyciągiem. Trasa jest dobrze przygotowana, naśnieżana wieloma armatkami i dwustronnie oświetlona.

Siglany Siglany
Trasa z dołu i z góry
Siglany Siglany
po zejściu z wyciągu znajdujemy się na wygodnej platformie możemy stąd podziwiać panoramę doliny Malinki
Siglany Siglany
stok na początku jest nieco mocniej nachylony trasa jest dobrze przygotowana

Przy dolnej stacji wyciągu ustawiono drewniany, obszerny budynek bufetu "Siglanówka". Przy długich ławach zmieści się sporo głodnych narciarzy. Bufet jest dobrze zaopatrzony. Poza daniami typu fast food znajdziemy tu szeroki wybór dań obiadowych. Ławy znajdują się również obok bufetu, od strony wyciągów. Osoby towarzyszące narciarzom mogą tu wygodnie poczekać na swoich bliskich.

Siglany Siglany
Siglanówka

Do wyboru mamy wiele karnetów, czasowych (2-4-6 godzin + 4 wersje zależne od pory dnia) i karnety punktowe. Czytnik tradycyjny, ale bardzo dobrze sczytujący. Pewną niedogodnością jest pochyłe dojście do wyciągu, zmuszające do mocnego opierania się na kijkach, by nie wpaść na poprzedzającego nas narciarza. Strona internetowa ośrodka kompletna, na bieżąco aktualizowana. Przy ośrodku jest wypożyczalnia sprzętu, instruktorzy, toalety (w dwóch miejscach).

Siglany Siglany

Podsumowanie – stok świetny dla początkujących, ale dobrzy narciarze nie będą się tu nudzić. Trasa jest wyjątkowo przyjemna i relaksacyjna. Do tego dobra infrastruktura, obszerne parkingi. Jeśli jeszcze trasa byłaby nieco dłuższa....

Siglany Siglany