home

Na narty w Beskidy

Partecznik (Wisła)


Narty

Bardzo blisko centrum Wisły, około 1 km od Placu Hoffa, znajduje się Ośrodek narciarski Partecznik. Jest nieco schowany „na zapleczu” miasta, stąd nie trafia tu wielu narciarzy. Jadąc obwodnicą miasta, tuż za skocznią (po prawej) i centralnymi parkingami (po lewej) należy skręcić w lewo, w wąską ulicę pomiędzy kamienicami. Dalej poprowadzą nas już tablice informacyjne kierujące do wyciągu. Na koniec z asfaltowej drogi zjeżdżamy w prawo w górę na wąską drogę biegnącą wzdłuż strumienia. Najlepiej przebyć ja możliwie szybko, bo z mijaniem na tym odcinku może być problem. Drogowskazy kierują nas na mały parking przy drewnianych obiektach ośrodka. Można też zostawić samochód w zatoczkach przy drodze, albo nieco wcześniej gdzieś w rejonie zjazdu z asfaltowej drogi. Wielu miejsc parkingowych tu niestety nie ma. Przy samym wyciągu najwyżej kilkanaście, pewnie tyle samo przy drodze dojazdowej.

Partecznik Partecznik
drogowskazy kierują na mały parking Partecznik z sąsiednich wzgórz

Ośrodek oferuje dwa wyciągi. Główny orczykowy ma 500 m długości. Po drugiej stronie potoku jest strefa dla dzieci i początkujących narciarzy. Działa tu mały talerzykowy wyciąg długości 100 m. Prowadzi wzdłuż niego trasa o bardzo małym nachyleniu. Na przeciwstoku ulokowano natomiast zimowy plac zabaw dla dzieci, z górką saneczkową i zimową karuzelą. Trzeba przyznać, że ta strefa ma większe powodzenie wśród turystów, niż główny wyciąg.

Partecznik Partecznik
główny wyciąg orczykowy 500 m długości
Partecznik Partecznik
mały wyciąg talerzykowy zimowy plac zabaw dla dzieci

Zasadniczy stok ma 107 m przewyższenia. Trasa ma 21% przeciętnego nachylenia i prowadzi polaną wzdłuż wyciągu. W skali trudności ma kolor niebieski. Można ją uznać za trasę dla uczących się narciarstwa, ale nie dla początkujących. Dla tych ostatnich problemem są dwa bardziej strome odcinki – na górze trasy, zaraz po zejściu z wyciągu oraz końcowy odcinek prowadzący wprost do wyciągu. Przy stwardniałym śniegu oba te odcinki sprawiają problem słabszym narciarzom. W środkowej części stok jest bardzo łagodny. Górny fragment trasy ma jeszcze jedną niedogodność - poprzeczny spadek stoku ściągający w prawo. Trasa jest naśnieżana bodajże trzema armatkami i jednostronnie oświetlona. Przygotowanie stoku przeciętne, trasa dość szybko odsypuje się.

Partecznik Partecznik
Trasa ma 21% przeciętnego nachylenia bardziej strome odcinki - na górze trasy
Partecznik Partecznik
oraz końcowy odcinek prowadzący do wyciągu w środkowej części stok jest bardzo łagodny

Na całej trasie mamy rozległy widok na dolinę Wisły i Wisłę (miasto). Ciekawe, że zobaczymy stąd sąsiednie ośrodki narciarskie – na wprost Skolnity, po prawej Czantorię, po lewej Stożek.

Partecznik Partecznik
po lewej Stożek po prawej Czantoria

Głodny narciarz nie może tu liczyć na odpowiednie pokrzepienie. Na dawnej stodole (lub innym drewnianym budynku gospodarczym) zobaczymy zachęcający szyld „Posiadówka Ciepełko”. Nie jest to jednak bufet, tylko ogrzane kominkiem pomieszczenie z ławami, na których można usiąść, odpocząć i ogrzać się. Trzeba jednak mieć własne kanapki. Co prawda tuż obok stoi przyczepa gastronomiczna oferująca coś do picia i jedzenia. Ja spróbowałem i nie polecam.

Partecznik Partecznik
Posiadówka Ciepełko z ławami, na których można usiąść

Karnety do wyboru czasowe (duży wybór 1-2-3-4-5 godzin + poranny, dopołudniowy, popołudniowy) i punktowe. Czytnik tradycyjny, z koniecznością schylania się, za to raczej dobrze sczytujący. Tradycyjnie, czas pozostały na karcie trzeba samemu pilnować. Strona internetowa ośrodka przeciętna, jednostronnicowa. Przy ośrodku jest wypożyczalnia sprzętu, instruktor i wc w wersji toitoi.

Partecznik Partecznik

Podsumowanie – główny stok dla potrafiących jeździć, do poćwiczenia. Na plus miła obsługa (pan dokładnie czyścił zmrożony orczyk) i strefa dla dzieci/początkujących, na minus gastronomia. Reszta przeciętna.

Partecznik Partecznik