home

Na narty w Beskidy

Skolnity (Wisła)


Narty

Ośrodek narciarski Skolnity położony jest w samym centrum Wisły, dokładnie naprzeciwko wiślańskiego rynku, czyli Placu Hoffa. Dla przyjezdnych wiąże się to z koniecznością przejazdu przez zatłoczoną dolinę Wisły. Droga przelotowa wiedzie zachodnim skrajem Wisły. Kiedy po prawej zobaczymy odnowione skocznie narciarskie, jesteśmy w zasadzie na miejscu. Jeśli przyjechaliśmy samochodem mamy dwie możliwości. Pierwszą jest zjazd w prawo w wąską drogę wyłożoną betonowymi płytami. Przejeżdżamy przez tory. Po prawej zobaczymy niewielki parking, gdzie można zostawić samochód. Możemy też konsekwentnie jechać drogą, która nagle staje dęba. Emocje zapewnione. Jeśli uda nam się przejechać ok. 150 m, docieramy do parkingu tuż pod wyciągiem. Jest tu miejsce chyba na ok. 70 samochodów. W razie zaśnieżenia lub oblodzenia drogi raczej nie ryzykowałbym podjazdu. Tym bardziej, że zjazd może być wówczas jeszcze bardziej ryzykowny. Alternatywą jest pozostawienie samochodu na jednym z licznych parkingów usytuowanych tuż przy wspomnianym zjeździe z szosy. Wówczas na górę wjedziemy jednym z busów, które stale dyżurują u podnóża stoku.

Skolnity Skolnity
na górę wjedziemy jednym z busów widok tras narciarskich z sąsiednich wzgórz

Ośrodek dysponuje jednym wyciągiem – 4-osobową kanapą. Wyciąg ma długość 800 m, przy różnicy poziomów ok. 200 m. Trasa wyciągu wiedzie przez rzadki las. Po prawej mamy widok na trasę niebieską. Kiedy wyjedziemy ponad las tuż przed górną stacją kolejki, po prawej zobaczymy panoramę szczytów otaczających Ustroń – z Czantorią i Równicą. Na szczycie jest dodatkowo wyciąg – linka dla maluchów. Szczyt jest odsłonięty, więc możemy przez chwilę podziwiać roztaczającą się stąd panoramę. Na południowym-zachodzie wznosi się stromy Stożek, na wschodzie otwiera się panorama wzgórz otaczających dolinę Malinki.

Skolnity Skolnity
dolna stacja wyciągu jeden wyciąg - 4-osobowa kanapa
Skolnity Skolnity
górna stacja wyciągu
Skolnity Skolnity
wyciąg - linka dla maluchów na południowym zachodzie wznosi się stromy Stożek

Do dyspozycji mamy dwie trasy zjazdowe – niebieską i czerwoną, wiodące przecinkami po obu stronach wyciągu. Początek jest wspólny dla obu tras. To niemal płaski odcinek prowadzący na południe. Docieramy do granicy lasu (po prawej zbiornik wody dla armatek śnieżnych). W tym miejscu podejmujemy decyzję – w prawo, na trasę czerwoną (ok. 21% spadku) lub w lewo na trasę niebieską (ok. 19% spadku). Z obu będziemy mieli widoki na Wisłę (miasto) i wzgórza po przeciwnej stronie doliny Wisły (rzeki).

Skolnity Skolnity
niemal płaski odcinek prowadzący na południe w prawo, na trasę czerwoną lub w lewo na trasę niebieską

Trasa niebieska ma 1100 m. Jest łatwa, ale nie bardzo łatwa, gdyż ma odcinki nieco trudniejsze. Rozpoczyna się łagodnym trawersem w stronę kolejki. Przejeżdżamy pod wyciągiem i skręcamy w prawo. Dalsza część trasy biegnie mniej więcej wzdłuż wyciągu. Nieco bardziej stroma jest zaraz po zakręcie. Potem znowu łagodna, by trafić na kolejny próg w dolnej części. W późniejszych godzinach odsypany śnieg może stwarzać tu niewprawnym narciarzom pewne problemy. Ponieważ przy drugim progu trasa nieco odsuwa się od kolejki, zaraz za nim skręcamy w prawo, by trawersem (znów pod wyciągiem) połączyć się ponownie z trasą czerwoną już w rejonie dolnej stacji ośrodka.


Skolnity Skolnity
rozpoczyna się łagodnym trawersem trasa biegnie mniej więcej wzdłuż wyciągu
Skolnity Skolnity
potem znowu łagodna by trafić na kolejny próg w dolnej części

Trasa czerwona rozpoczyna się od wspomnianego rozdroża pod szczytem. Ma długość 980 m i prowadzi równolegle do kolejki, ale oddzielona jest od niej lasem. Pod względem trudności, fragmenty należy uznać za czerwone (dość trudne), a środkowy odcinek za niebieski (łatwy). Większe trudności występują na początku i na końcu trasy. Zaczyna się dość stromym progiem (ok. 100 m), potem zdecydowanie łagodnieje, aż docieramy do ścianki tuż przed polaną z dolną stacją kolejki. Warunki śniegowe na ściance dość szybko stają się trudne, więc może sprawić kłopot. Po zjechaniu ścianką, zjeżdżamy wprost pod wyciąg.

Skolnity Skolnity
zaczyna się dość stromy progiem potem zdecydowanie łagodnieje
Skolnity Skolnity
górny odcinek trasy docieramy do ścianki tuż przed polaną

Dla głodnych i zmęczonych przygotowano dwa punkty gastronomiczne przy obu stacjach wyciągu (dolnej i górnej). W obu przypadkach są to obszerne kontenery osłonięte folią. Wybór dań jest szeroki, poza daniami w wersji fast food można też zjeść pełny obiad – duży plus dla ośrodka. Oczywiście pozostała infrastruktura narciarska (wypożyczalnia, instruktorzy) jest również kompletna. WC w wersji kontenerowej, ale schludne. No i można dodatkowo trafić na pingwina (maskotkę ośrodka), który powita nas na szczycie albo przy dolnej stacji wyciągu.

Skolnity Skolnity
punkty gastronomiczne przy obu stacjach wyciągu

Karnety można nabyć w wersji czasowej (2-3-4 godziny) i okresowej (do 6 dni). Brak biletów punktowych. Bramki działają stosunkowo dobrze (bez przykładania karty do czytnika), ale zdarzają się w tym względzie potknięcia. Internet – strona internetowa ładna, choć w czasie, kiedy jej używałem, nie działały zakładki menu. Kamery natomiast działają bez zarzutu.

Skolnity Skolnity

Podsumowanie – wygodna kanapa, dwie trasy pozwalające każdemu znaleźć stok odpowiedni dla swoich umiejętności, obfity wybór dań w barach, ładne widoki i busy podwożące pod wyciąg. Oceniam ośrodek zdecydowanie pozytywnie.

Skolnity Skolnity