home

Na narty w Beskidy

Poniwiec (Ustroń)


Narty

Stacja narciarska Poniwiec Mała Czantoria ulokowana jest pod przełęczą oddzielającą szczyty Małej Czantorii i Czantorii. Z obwodnicy Ustronia skręcamy w wąską uliczkę w prawo, tuż przed wjazdem do Ustronia Polany. Zjazd jest oznaczony dużymi tablicami. Jedziemy najpierw przez osiedle Poniwiec, a później już leśną drogą. Droga jest wąska, ale na całej długości pobocza są udrożnione, umożliwiając mijanie się z pojazdem jadącym z przeciwnej strony. Przy dużym naśnieżeniu dojazd może być jednak utrudniony. Na całej długości droga jest mniej lub bardziej dziurawa. Od czasu do czasu pojawiają się strzałki informujące, że do wyciągu trzeba jechać dalej prosto. To dla tych, którzy niepokoją się, że jesteśmy już zbyt głęboko w lesie. Faktycznie droga wydaje się dość długa. W końcu dostrzegamy zabudowania hotelu i ośrodka narciarskiego. Ostatni fragment prowadzi stromo pod górę, przy złych warunkach, jeśli nie mamy napędu na 4 koła, lepiej zatrzymać się na miejscu postojowym położonym nieco niżej. Przy ośrodku jest dużo miejsc parkingowych (różnie utrzymanych), mniej lub bardziej wygodnych i dostępnych. Myślę, że zmieści się tu ok. 100 samochodów.

Poniwiec Poniwiec
dużo miejsc parkingowych (różnie utrzymanych)

W ośrodku jest jeden wyciąg – 4-osobowa kanapa oraz mały wyciąg dla dzieci, w tzw. Strefie Nauki i Zabawy. Na słupach wyciągu zainstalowano głośniki, więc w drodze na górę słuchamy radia. Ośrodek nie podaje długości wyciągu, wydaje się, że jest to ok. 700 m. Taką samą długość ma jedyna w ośrodku trasa narciarska biegnąca wzdłuż wyciągu. Ośrodek oficjalnie podaje długość 900 m, ale jest to długość uwzględniająca nasze skręty.
Wyciąg dociera na samą przełęcz, skąd można udać się na wędrówkę na północ, na Małą Czantorię, lub na południe, na Czantorię. Rozciąga się z tego miejsca widok na sąsiednie pasmo Równicy, sponad którego wystają szczyty grupy Klimczoka i Błatniej, a na prawo zobaczymy masyw Skrzycznego.

Poniwiec Poniwiec
jeden wyciąg - 4-osobowa kanapa górna stacja wyciągu
Poniwiec Poniwiec
górna stacja wyciągu rozciąga się z tego miejsca widok

Napatrzywszy się na panoramę, można jechać w dół. Trasa początkowo jest dość łagodna, po czym dociera do przełamania. Od tego miejsca staje się średnio stroma i taka pozostaje niemal do samego dołu. Nachylenie trasy jest w zasadzie niezmienne. Dopiero pod koniec stok nieco łagodnieje. Trasa jest dobrze przygotowana. Ponieważ mój przyjazd przypadł w bardzo ciepły dzień, w późniejszych godzinach śnieg już się trochę odkładał. Trasa jest dośnieżana licznymi armatkami i oświetlona. Dodatkowo, dla snowboardzistów przy górnej stacji wyciągu przygotowano niewielki snowpark.

Poniwiec Poniwiec
początkowo jest dość łagodna nachylenie trasy jest w zasadzie niezmienne
Poniwiec Poniwiec
trasa jest dobrze przygotowana przy górnej stacji wyciągu przygotowano niewielki snowpark

Oferta gastronomiczna ośrodka jest urozmaicona. Przy górnej stacji wyciągu ogrzejemy się i zjemy w bufecie. Menu skupia się co prawda na rozgrzewających napojach, ale można też tu zjeść kiełbasę z rożna, czy żurek. Mały piecyk-kominek utrzymuje wysoką temperaturę, więc można się tu naprawdę osuszyć i rozgrzać. Obok górnej stacji wyciągu są jeszcze dwa małe punkty gastronomiczne, ale otwierane chyba w sezonie letnim. Z kolei przy dolnej stacji wyciągu usytuowano bufet w małym przeszklonym pawilonie. Nie byłem w środku, więc nie znam jego oferty. Dla wymagających jest jeszcze prawdziwa restauracja w budynku hotelowym, wystarczy zejść spod wyciągu po stalowych schodkach. Infrastrukturę dopełnia duża wypożyczalnia sprzętu, wc, dyżurka GOPR. W ośrodku są też pokoje hotelowe.


Poniwiec Poniwiec
bufet przy górnej stacji wyciągu... i przy dolnej stacji

Karnety są godzinowe (2-4 godziny) i punktowe (5-10 wjazdów). Bardzo dobrze działają bramki, przy czytnikach zbędne są jakiekolwiek nasze wygibasy, wystarczy przejść przez bramkę, a czytnik sam wyłapie nasz skipass.
Strona internetowa ośrodka – przejrzysta, aktualna, kompletna. Szkoda, że pomija temat długości wyciągu – podawanie wyimaginowanej długości trasy jest niezbyt uczciwym chwytem marketingowym.

Poniwiec Poniwiec

Podsumowanie – jak na krajowe warunki ośrodek jest nowoczesny, z nową infrastrukturą, stosunkowo dużym parkingiem. Jest tylko jedna, ale bardzo przyjemna trasa narciarska. Do tego stosunkowo obszerna oferta gastronomiczna.

Poniwiec Poniwiec
Poniwiec Poniwiec