home

Na narty w Beskidy

Stary Groń (Brenna)


Narty

W samym centrum Brennej, dokładnie naprzeciw kościoła, znajduje się Ośrodek Narciarski „Pod Starym Groniem”. Dojazd do ośrodka jest stosunkowo prosty. Z drogi krajowej S52 koło Skoczowa zjeżdżamy w stronę Brennej. Szosa jest mało komfortowa, pełna różnej wielkości dziur. Dopiero w samej Brennej wjeżdżamy na wyremontowany odcinek drogi. Niestety na całej trasie nie ma żadnego drogowskazu, kierującego do Ośrodka, trzeba poruszać się na wyczucie. Na szczęście wjeżdżając do centrum miejscowości, na przeciwległym zboczu doliny, po prawej stronie można zobaczyć trasę zjazdową, co nie znaczy, że dojazd staje się oczywisty. Trzeba bowiem zjechać w prawo, w trudną do dostrzeżenia wąską, boczną drogę. Kieruje w nią drogowskaz do „Koziej Zagrody”. Na koniec, czeka nas jeszcze przeprawa wąską betonową kładką przez potok.
Za potokiem nadal nie wiadomo, gdzie się skierować. Wyjaśniam, że do ośrodka trzeba skręcić w lewo. Nie szukajmy jednak jakiegoś dużego parkingu. Mały parking na ok. 10 samochodów znajduje się na terenie ośrodka, przy domkach kempingowych. Można zostawić samochód na poboczu wzdłuż potoku lub nieco dalej za kempingiem. Mały placyk jest też na wprost kładki. W sumie zmieści się tu jakieś 30 samochodów. W braku miejsca, trzeba wrócić do centrum i przejść pieszo 200-300 m.

Stary Groń Stary Groń
mały parking na ok. 10 samochodów można zostawić samochód na poboczu wzdłuż potoku

W ośrodku działa jeden wyciąg talerzykowy długości 631 m, przy czym te ostatnie 31 m prowadzi po płaskim terenie, więc i tak większość narciarzy wypina się wcześniej. Ponadto jest tu mały wyciąg zaczepowy dla dzieciaków, z ogrodzoną trasą. Pozytywem wyciągu jest miła obsługa, natomiast nieco irytujący jest mało czuły czytnik kart wymagający niejednokrotnie dłuższych zabiegów, nim odczyta skipass. Ponadto na czytniku nie ma informacji, ile wyjazdów pozostało na karcie, co zmusza nas do liczenia wyjazdów.

Stary Groń Stary Groń
jeden wyciąg talerzykowy mały wyciąg zaczepowy dla dzieci

W ośrodku jest jedna trasa narciarska, prowadząca wzdłuż wyciągu. Trasa ma więc 600 m długości. Przewyższenie wynosi 138 m, co oznacza średni spadek 21,9%, ale miejscami jest znacznie większy. Według informacji ze strony internetowej ośrodka, trasa jest przeznaczona dla narciarzy „średnio jeżdżących i zaawansowanych oraz lubiących mocniejsze wrażenia”. Faktycznie, nie jest to trasa dla początkujących (pomijam osoby uczestniczące w kursach narciarskich). Ciekawe natomiast, co oznaczają owe „mocniejsze wrażenia”?

Stary Groń Stary Groń
trasa od dołu trasa z góry

Nachylenie stoku jest zmienne. Za wypłaszczeniem przy szczycie wyciągu, zaczyna się krótki fragment łagodnego zjazdu. Dalej stok nachyla się tworząc dwa schodki. Zjazd kończy krótka, stroma ścianka podwyższająca poziom adrenaliny słabiej jeżdżącym narciarzom, za to dająca pęd do przejechania wypłaszczenia przez wejściem na wyciąg. Cały czas roztacza się przed nami piękny widok na dolinę Brennicy.
Trasa jest dobrze przygotowana, w wersji „na twardo”. Zupełnie równa, bez śladu muld i oblodzenia. Idealna dla jazdy sportowej. W jeździe rekreacyjnej twardość trasy powoduje, że bardziej strome jej odcinki stają się uciążliwe, wymagają bowiem ostrej jazdy (być może tego dotyczyły „mocniejsze wrażenia”). Stok jest naśnieżany 3 armatkami (trochę mało, jak na długość trasy) i oświetlony (z jednej strony).

Stary Groń Stary Groń
wypłaszczenie przy szczycie wyciągu stok nachyla się
Stary Groń Stary Groń
zjazd kończy krótka, stroma ścianka trasa jest przygotowana "na twardo"

Gastronomię przywyciągową reprezentuje bar „Pod Starym Groniem” – na skraju ośrodka. Niepozorny z zewnątrz, w środku okazuje się być całkiem przestronny. Wnętrze w stylu gospody, z kominkiem. Sympatyczna obsługa. Jadłem tylko kwaśnicę (nie powala), więc nie będę wypowiadał się o menu. Z infrastruktury jest jeszcze wypożyczalnia sprzętu, wc, można znaleźć instruktora.
Ośrodek sprzedaje bilety jednorazowe, 10-przejazdowe oraz czasowe (1-2-4 godziny) i całodniowe. Do tego wersja weekendowa i tygodniowa. Ponieważ przepustowość wyciągu nie jest najwyższa, bilety czasowe opłacają się zapewne przy bardzo intensywnej jeździe. Ciekawe, że karnet 10-przejazdowy kosztuje tyle ile 10 pojedynczych przejazdów – to raczej rzadko spotykane podejście do polityki cenowej. Przy okazji ciekawostka – żeby kupić bilet, trzeba kucnąć. Okienko kasy biletowej znajduje się na wysokości niecałego metra od ziemi.

Stary Groń Stary Groń
bar "Pod Starym Groniem"

Słabością ośrodka jest informacja – o dojeździe, wewnętrzna w ośrodku i internetowa. Strona internetowa ośrodka jest słaba, niedzisiejsza, a informacje są o dzień spóźnione – pojawiają się rano, zamiast poprzedniego dnia (angielska wersja informuje, że właśnie rozpoczęto sezon 2007-2008). Nieco lepiej jest na FB.
Podsumujmy, zaletami ośrodka są ciekawy i dobrze przygotowany stok, przyzwoita gastronomia i sympatyczna obsługa. Problemem może być parking. W ogóle przydałoby się doinwestowanie. Poleciłbym stok dobrze, ostro jeżdżącym narciarzom.
I uwaga końcowa – słońce dociera na stok około 11. W słoneczny dzień warto przyjechać tu o tej porze – robi się dużo przyjemniej.

Stary Groń Stary Groń
Stary Groń Stary Groń