home

Na narty w Beskidy

Dębowiec (Bielsko-Biała)


Narty

Ośrodek Rekreacyjno-Narciarski Dębowiec to obiekt całoroczny, ale my sprawdzimy, co ma do zaoferowania narciarzom. Dużą jego zaletą jest położenie – na peryferiach Bielska-Białej, co powoduje, że dojazd nie jest obarczony ryzykiem utknięcia w korku w którejś z beskidzkich dolin, a ponadto do samego ośrodka prowadzi dobrej jakości droga. Zatem jedźmy. Z przelotowej ulicy Bielska-Białej, czyli ulicy Partyzantów, nie prowadzi do ośrodka żaden drogowskaz. Trzeba kierować się na Szyndzielnię. Jedziemy tak długo, aż trafimy na małe rondo. Tu drogowskaz kieruje w prawo. Mijamy parking dla turystów zmierzających na Szyndzielnię, albo na Dębowiec. My jedziemy nieco dalej. Po lewej pojawia się widok na cały ośrodek. Tuż obok jest parking na ok. 100 samochodów. Niestety zbyt mały na potrzeby weekendowego najazdu narciarzy. Kto się nie zmieści, musi wrócić 300 m do rezerwowego parkingu przy hali widowiskowej. Marsz w narciarskim obuwiu, z nartami na plecach nie będzie jednak należał do najprzyjemniejszych.

Dębowiec Dębowiec
parking znajduje się tuż obok wyciągu

Przy wyciągu, poza kasą i toaletą, jest jeszcze wypożyczalnia i serwis sprzętu oraz możliwość wynajęcia instruktora. Podstawowym wyciągiem jest 4-osobowa kolej kanapowa o długości 606 m. Jest też mały wyciąg zaczepowy dla dzieciaków, o długości 84 m i przewyższeniu 7 m. Trasa dla dzieci, z wyciągiem są oddzielone od podstawowej nartostrady.
Przewyższenie kolejki wynosi 105,5 m. Górna stacja znajduje się nieco poniżej dawnego schroniska na Dębowcu. Spod stacji rozciąga się ładny widok na Bielsko-Białą, a przy dobrej pogodzie, na równinę rozciągającą się na północ od miasta. Stok ma wystawę północną, więc słońce zanadto tu nie operuje.

Dębowiec Dębowiec
górna stacja wyciągu rozciąga się ładny widok na Bielsko-Białą
Dębowiec Dębowiec
4-osobowa kolej kanapowa

W ośrodku jest tylko jedna trasa narciarska biegnąca wzdłuż trasy wyciągu, ma więc również 600 m długości. Trasa jest przedstawiana jako łatwa, dla początkujących narciarzy. Nie ma tu jednak typowej „oślej łączki” do stawiania pierwszych kroków na nartach. Moim zdaniem, nadaje się raczej do nauki dla osób, które już mają pierwsze narciarskie szlify. Dla bardziej doświadczonych, ma charakter rekreacyjny. Zaczyna się niewielkim spadkiem, mniej więcej w połowie długości staje się nieco bardziej stroma (choć nie zanadto), niżej jest już bardzo łagodna. Ostatnie 100 m trzeba popracować kijkami (kto je ma), chyba że dużo wcześniej jechaliśmy „na krechę”. Średnie nachylenie trasy wynosi 17,4%.
Trasa jest oświetlona (obustronnie!), naśnieżana (naliczyłem kilkanaście armatek). Przygotowanie trasy dobre, choć jeździłem przy trudnych warunkach atmosferycznych.

Dębowiec Dębowiec
trasa ma 600 m długości jest przedstawiana jako łatwa

Ośrodek sprzedaje bilety jednorazowe, 10-przejazdowe oraz czasowe (2-4-6 godzin) i całodniowe. Osobiście preferuję 10-przejazdowe, co oznacza ok. 2 godzin swobodnej jazdy przy braku przerwy.
Potrzebujemy przerwę na posiłek? Gastronomia jest na górze. Z górnej stacji kolejki trzeba się wdrapać ok. 20 m w pionie. Tu znajduje się Gospoda „Dębowiec”, czyli wyremontowane dawne schronisko na Dębowcu. Jeśli ktoś pamięta historyczne schronisko, nowy obiekt jest trudny do poznania – wygląda jak całkiem nowy budynek. Obiekt nie oferuje obecnie noclegów, ograniczając się do gastronomii. Niestety, nie miałem okazji spróbować tutejszej kuchni, choć na zdjęciach wygląda smakowicie. Przy gospodzie można pozjeżdżać na sankach. Tuż obok znajduje się dyżurka GOPR.

Dębowiec Dębowiec
dawne schronisko na Dębowcu

Podsumowując – zaletą ośrodka jest bliski dojazd, wygodna kanapa o dużej przepustowości, pełne naśnieżanie. Infrastruktura jest kompletna – gastronomia, wc, wypożyczalnie, instruktor, parking. Minusy – jedna trasa i zbyt mały parking. Daję ośrodkowi szóstkę, co uznaję za maksymalną punktację dla jednotrasowego obiektu.
Na koniec jeszcze strona internetowa ośrodka: www.kolej-debowiec.pl. Dodam, że stronę ośrodka oceniam wysoko. Jest wszystko, co ważne, podane w przejrzysty sposób, dobrze działające kamery i bieżące komunikaty.

Dębowiec Dębowiec