home

Wędrówki po Austrii:
Zaproszenie na spacer -
park zamkowy w Eisenstadt


Austria

Oprócz zamku (opisanego w poście → Siedziba rodu Esterházy, największą atrakcją Eisenstadt jest park zamkowy (Schlosspark). Tu można zrelaksować się po intensywnym zwiedzaniu zamku i miasta. Ukształtowanie terenu, interesująca historia, woda i zieleń, umożliwiają leniwe, a zarazem ciekawe spędzenie jednej lub dwóch godzin.

Park zamkowy w Eisenstadt Park zamkowy w Eisenstadt

Obecne założenie parkowe powstało na początku XIX w. i z tego okresu pochodzi większość budowli spotykanych w parku. Park, o powierzchni 5 km2, położony jest na stoku wznoszącym się tuż poza zamkiem i murami miasta. Zapraszam na krótki, filmowy spacer po parkowych alejkach.

Park zamkowy w Eisenstadt Park zamkowy w Eisenstadt

Spacer zaczniemy od jedynego naturalnego stawu parkowego, przy którym stoi ładny budynek. Kiedyś znajdowała się w nim maszyna parowa napędzająca pompy rozprowadzające wodę po parkowych obiektach. Następnym obiektem będzie oranżeria, jedyny fragment parku nie mający charakteru krajobrazowego. Z kolei udamy się do sztucznego stawu, ponad którym wznosi się na skale świątynia Leopolda. W końcu ruszymy do najwyższego punktu parku, gdzie wznosi się obelisk upamiętniający zmarłą żonę księcia Mikołaja III.

Park zamkowy w Eisenstadt Park zamkowy w Eisenstadt