home

Wędrówki po Austrii
Kąpieliska Jeziora Nezyderskiego
część I


Austria

Jezioro Nezyderskie (Neusiedler See) w północnej części Burgenladu, jest jednym z dwóch dużych austriackich akwenów. Pisałem o nim szerzej w poście →„Austriackie morze”. Obecnie zapraszam na północne i wschodnie wybrzeże jeziora, do trzech tutejszych kąpielisk. Jest już jesień, tłumy wczasowiczów wyjechały, jednostki pływające powoli odstawiane są do hangarów, można w ciszy pospacerować ciesząc się październikowym słońcem.

Jezioro Nezyderskie Jezioro Nezyderskie

Centrum Breitenbrunn am Neusiedler See leży 4 kilometry od jeziora. Na wybrzeże jedziemy malowniczą drogą pomiędzy winnicami. Po drodze mijamy rowerzystów wędrujących jednym z najwspanialszych szlaków rowerowych w Europie, wiodącym wokół jeziora. Zresztą cały ten region to raj dla cyklistów. W miejscu, do którego kiedyś docierały wody jeziora, czuwa św. Jan Nepomucen. Dalej po obu stronach drogi rozciąga się pas szuwarów.

Jezioro Nezyderskie Jezioro Nezyderskie
malowniczą drogą pomiędzy winnicami czuwa św. Jan Nepomucen

Wreszcie, po prawej stronie pojawia się wąski kanał, na którym cumują kolorowe łodzie. Dalej otwiera się jezioro z dużym portem jachtowym. Tu też znajduje się przystań statków wycieczkowych, właśnie jeden z nich wraca, być może z ostatniego rejsu w tym roku.

Jezioro Nezyderskie Jezioro Nezyderskie
pojawia się wąski kanał przystań statków wycieczkowych

Teren kąpieliska pokrywa trawa. Komu za dużo słońca, może schronić się pod trzcinowym parasolem. Plaża jest kamienista, więc babki z piasku nie ustawimy.

Jezioro Nezyderskie Jezioro Nezyderskie
można schronić się pod trzcinowym parasolem babki z piasku nie ustawimy

Charakterystycznym obiektem kąpieliska jest niewielka, biało-niebieska latarnia. Postawione za niż, liczne baraki klubów jachtowych sprawiają wrażenie bałaganu. Lepiej więc skierować się w stronę wody. Pusty dziś pomost zachęca do spaceru, szkoda tylko, że mocno wieje. Nie przeszkadza to mewom, które rządkiem zasiadły na barierce wyznaczającej koniec akwenu dopuszczonego do kąpieli.

Jezioro Nezyderskie Jezioro Nezyderskie
charakterystycznym obiektem jest niewielka latarnia pusty pomost zachęca do spaceru

Kąpielisko w stolicy regionu Neusielder See, Strandbad Neusiedl am See, jest zdecydowanie lepiej zagospodarowane. Choć miasto również nie leży bezpośrednio nad jeziorem, do kąpieliska jest tu bliżej, około 2 km. Układ kąpieliska jest podobny, jak tego w Breitenbrunn. Po prawej stronie port jachtowy i przystań statków wycieczkowych.

Jezioro Nezyderskie Jezioro Nezyderskie
kąpielisko jest lepiej zagospodarowane po prawej przystań statków

Przy wejściu stoi duża restauracja ale lepszym rozwiązaniem jest odwiedzenie restauracji zbudowanej na samym nabrzeżu. Można usiąść na obszernym tarasie albo w przeszklonym pawilonie. Przed nami mała przystań ograniczona pomostem z palmami i ławkami. Za pomostem jezioro obramowane w dali niskim pasmem wzgórz.

Jezioro Nezyderskie Jezioro Nezyderskie
można usiąść na tarasie albo w przeszklonym pawilonie za pomostem jezioro

„Plażę” stanowi zadrzewiony teren pokryty trawą. Dziś gospodaruje tu tylko stado kaczek. Na maleńkim fragmencie nabrzeże wysypane jest piaskiem. Pozostała część nabrzeża jest zabezpieczona drewnianą ścianką oporową. Nieco dalej dochodzimy do pola startowego kitesurfingu. Ten rodzaj aktywności jest na jeziorze bardzo popularny. Dalszy teren jest niedostępny dla turystów, zajmują go prywatne nabrzeża.

Jezioro Nezyderskie Jezioro Nezyderskie
plażę stanowi zadrzewiony teren pokryty trawą dziś gospodaruje tu stado kaczek

Jedyną miejscowością, która leży bezpośrednio nad Jeziorem Nezyderskim jest Podersdorf am See, położone na wschodnim wybrzeżu akwenu. Nic więc dziwnego, że tu znajduje się największy i najbardziej popularny ośrodek kąpielowy nad jeziorem. Kąpielisko rozciąga się na przestrzeni kilku kilometrów wzdłuż wybrzeża. Pośrodku usytuowano deptak prowadzący do obszernego mola z latarnią. Jest tu też przystań statków pasażerskich i mała kawiarnia. Tuż obok znajdziemy wypożyczalnię sprzętu wodnego.

Jezioro Nezyderskie Jezioro Nezyderskie
najbardziej popularny ośrodek kąpielowy nad jeziorem pośrodku usytuowano deptak z latarnią

Płatne kąpielisko dzieli się na dwie części usytuowane po obu stronach mola. Teren wypoczynkowy jest szeroki, porośnięty trawą, z niewielkim zadrzewieniem i kamienistym nabrzeżem. Przy południowej plaży znajduje się niewielki port jachtowy. Niewielkie wysepki i trzcinowiska dodają otoczeniu naturalności. Kończymy spacer wzdłuż wybrzeża przy południowym ogrodzeniu płatnego kąpieliska. Dalej można dotrzeć do większych przystani jachtowych i pola kempingowego. Krótki jesienny dzień zmusza nas jednak do powrotu.

Jezioro Nezyderskie Jezioro Nezyderskie
porośnięty trawą, z niewielkim zadrzewieniem niewielkie wysepki i trzcinowiska dodają otoczeniu naturalności
Jezioro Nezyderskie Jezioro Nezyderskie