kuczowic.eu

PARKI LINOWE

ŚWIĘTOCHŁOWICE

Położenie

Park linowy w Świętochłowicach znajduje się w Ośrodku Sportu i Rekreacji "Skałka", tuż przy wejściu na letni basen. To najładniejsze miejsce w mieście, pełne zieleni i wody. Park linowy usytuowano w kępie drzew mniej więcej pośrodku Ośrodka. Z tras Parku roztacza się widok na baseny i stawy. Obok parku znajdują się miejsca parkingowe, choć w letnie weekendy trzeba mieć sporo szczęścia, by znaleźć wolne miejsce.

Trasy

Park oferuje trzy trasy, z czego jedną dla najmłodszych. Dorośli mają do wyboru dwie trasy. Trasa łatwa nie stwarza większych trudności, ma charakter rekreacyjny. Na rozpoczęcie przygody ze wspinaczką jest bardzo dobra. Przeszkody są zróżnicowane i atrakcyjne. Z kolei trasa trudna może być zaliczona do bardzo trudnych. Nie jest zanadto wysoka, ale wymaga bardzo dużej siły rąk. Już na początek przechodzimy trudne węzły, które weryfikują nasze umiejętności. Dalej jest równie trudno, tylko nieliczne przeszkody pozwalają na względny odpoczynek. Apogeum trudności stanowi drabina, którą trzeba pokonać wykorzystując wyłącznie siłę rąk. Zaliczenie tej trasy jest prawdziwym wyzwaniem.


Asekuracja

W parku stosowany jest system asekuracji własnej (krótkie lonże), z której jest możliwość wypięcia. Przed wyjściem na trasę przechodzimy obowiązkowe szkolenie na trasie szkoleniowej. Początkującym sugeruję uważne przysłuchiwanie się radom instruktora.

Infrastruktura i www

Park nie posiada żadnej infrastruktury towarzyszącej, ale w Ośrodku (tuż obok parku linowego) znajdziemy punkty gastronomiczne i toalety.
Park linowy nie posiada własnej strony internetowej. Informacje o parku można znaleźć na stronie OSiR "Skałka". Niestety informacje te są bardzo skąpe. Nie dowiemy się niczego o trasach, nie wiemy jakie są godziny jego otwarcia, ani tym bardziej nie poznamy cen przejścia tras. Na dobrą sprawę dowiemy się tylko, że park linowy JEST.Podsumowanie

Zaletami parku linowego w Świętochłowicach są ładne położenie i atrakcyjna trasa rekreacyjna. Wady - brak informacji o pracy parku i ogromna różnica w trudnościach obu tras. Początkujący, który przyjdzie trasę łatwą nie znajdzie tu trasy pozwalającej mu rozwinąć umiejętności na trasie o średniej trudności.

Park Linowy Skałka w Świętochłowicach. Most birmański
Park Linowy Skałka w Świętochłowicach. Przejazd na belce
Park Linowy Skałka w Świętochłowicach. Tunel siatkowy

W pobliżu

Park Linowy Lina Adrena w Gliwicach - opis i opinie
Park Linowy Paprocany w Tychach - opis i opinie
Park Linowy Leśna Przygoda w Radlinie - opis i opinie