kuczowic.eu

PARKI LINOWE

HELFSTYN (CZECHY)


Położenie

Jesteśmy na Morawach, w kraju (województwie) ołomuńskim. Niecałe 30 km na wschód od Ołomuńca znajduje się niewielka miejscowość Tyn nad Bečvou, a nad nią zalesione wzgórze kryjące ruiny zamku Helfštýn. Ruiny są duże, ale nie są zbyt atrakcyjne turystycznie, natomiast tuż obok nich znajduje się Bludiště Helfštýn. Z centrum miejscowości kierujemy się stromą drogą prowadzącą wprost do ruin. Tu znajdziemy płatny parking, który, choć niezbyt duży, zazwyczaj jest w stanie pomieścić wszystkich chętnych. A z parkingu widać budowle parku linowego położonego z liściastym lesie.

Trasy

Wybór tras w parku nie jest imponujący. Poza trasą dziecięcą Nízké lanové bludiště, jest tylko jedna trasa dla dorosłych, zwana wysokim linowym labiryntem (Vysoké lanové bludiště). Jest to 40 przeszkód umieszczonych między drzewami w taki sposób, by można było dowolnie komponować ich zestaw i kolejność. Innymi słowy jest to linowy labirynt wśród drzew. Przeszkody są oznaczone kolorami wskazującymi na stopień ich trudności. Zaawansowani mogą kierować się na czerwone i czarne przeszkody, początkujący wybiorą raczej zielone i żółte. Wybór jest duży, więc przez godzinę możemy bawić się prowadząc trasę w dowolny sposób (można nawet przechodzić te same przeszkody w obu kierunkach).
Uzupełnieniem podstawowej trasy jest Funtastická čtyřka - balíček čtyř atrakcí, czyli Funtastyczna czwórka atrakcji oraz Big Swing, czyli wielka huśtawka.

Asekuracja

W parku stosowany jest francuski system asekuracji CLiC-iT, czyli system z podwyższonym bezpieczeństwem. Opisywałem go w poprzednim poście Lanové Bludiště Opičárna. System jest bardzo bezpieczny, choć dość niewygodny w użyciu. Przed każdą trasą trzeba przejść szkolenie z obsługi sprzętu asekuracyjnego - kto nie zna tego systemu powinien uważnie słuchać. Niestety sprzęt w opisywanym parku często zacina się (2019 rok). Wpinanie i wypinanie karabinków to niejednokrotnie długie szarpanie się ze sprzętem.

Infrastruktura i www

Park nie posiada własnej infrastruktury towarzyszącej, w razie potrzeby (gastronomia, toaleta) można z korzystać z udogodnień na zamku, przy czym wstęp do ruin jest płatny.
Wszystkie ważne informacje o parku znajdziemy na jego stronie internetowej. Strona jest kompletna, z informacjami o położeniu, czasie otwarcia, cenach i ofercie atrakcji.


Podsumowanie

Park położony jest na skraju niezbyt gęstego lasu, jest więc dość dobrze oświetlony. Choć znajduje się w górach, teren parku jest płaski. Pod względem położenia, park można ocenić jako dobry. Park Helfstyn jest siostrzanym parkiem linowego labiryntu w Ostrawicy, choć jego atrakcyjność obecnie jest zdecydowanie niższa. Tylko jedna trasa z cokolwiek zużytymi przeszkodami i szwankującym sprzętem powoduje, że jednorazowa wizyta wyczerpuje atrakcyjność tego miejsca. Na obrzeżach parku niektóre drzewa mają zainstalowane platformy, więc może park będzie rozbudowany, ale póki co, mogę polecić krótką wizytę, połączoną ze zwiedzaniem ruin zamku i ewentualnie pobliskiego miasteczka Lipnik (warto).

Park Linowy Bludiště Helfštýn w Tyn nad Becvou. Widok z labiryntu
Park Linowy Bludiště Helfštýn w Tyn nad Becvou. Kładka
Park Linowy Bludiště Helfštýn w Tyn nad Becvou. Przszkody labiryntu

W pobliżu

Park Linowy Ostravice (Czechy) - opis i opinie

Ostravice (Czechy)

czytaj więcej...